6 důvodů, proč je důležité chodit na soukromé lekce jógy

S jógou jsem začínala s knížkou v ruce před 19 lety. Tehdy mi bylo 12. Neměla jsem žádné vedení, žádné návody, ale mé mladé tělo tyto pokusy a omyly přežilo. Neublížila jsem si. Několikrát jsem jógu opustila a před 6 lety se k ní vrátila. A ublížila jsem si.

Proč? Protože jsem dělala špatně snad všechno!

Ani mě na začátku nenapadlo nad tím přemýšlet. Byla jsem mladá a mé tělo zvládalo, co jsem mu nakládala. Dělala jsem hluboké záklony, na které vůbec nejsem stavěná. Otvírala jsem své kyčle, protože mi někdo řekl, že to jednou přijde. Haha. Všemožně jsem se kroutila, dokud to šlo.

Jenže ono to nešlo donekonečna. Přišly bolesti, velké bolesti, a s nimi i prozření. Začala jsem si informace hledat a dovedlo mě to až do fáze, kdy jsem se sama stala lektorkou, abych přišla na to, kde je zakopaný pes. Učit jsem původně vlastně vůbec nechtěla, ale znáte to…

Co já bych tehdy dala za to, kdyby se mi nějaký učitel věnoval soukromě! Jenže já jsem ani nevěděla, že ta možnost existuje!

A ruku na srdce, nabídek bylo určitě méně než dnes. Každopádně třeba v mé krátké fitness éře jsem svého trenéra měla. Bez něj bych opravdu netušila, co si mám se vším tím železem v posilovně počít. A s jógou je to vlastně stejné.

Možná už vás někdy napadlo, že by taková soukromá lekce byla fajn, ale je tam pořád nějaké ALE. Třeba by vám v rozhodování pomohlo zjistit, proč na soukromé lekce chodím já jako student a proč se jim i věnuji z pozice lektora.

Stejně jako já potřebuji, aby se na mě podívalo i oko někoho jiného, tak to vřele doporučuji každému, kdo to se svým tělem myslí vážně. Vaše praxe dostane úplně jiný rozměr.


Co můžete díky soukromé lekci jógy získat?

1. Nepřetržitý dohled a podpora lektora

Toto je naprosto klíčové! Nestane se, že budete pozici provádět nebezpečným způsobem a nikdo si toho nevšimne. Především začátečníci se na skupinových lekcích mohou cítit ztraceni – nerozumí změti nových pojmů a nevědí, co se po nich vlastně chce, takže si můžou snadno ublížit.

Ovšem ani pokročilejší studenti nemusejí vědět, jak přesně na to. Principy zdravého pohybu se stále na józe moc neučí. Bohužel.

2. Lekce vhodná přesně pro vaše tělo

Učíte se především to, na co je vaše tělo připravené a stavěné. Skupinovou lekci je velmi těžké přizpůsobit všem cvičícím a jejich zdravotním omezením, takže se vždy najde někdo, komu cvičení neudělá dobře.

Osobně používám různé pomůcky (bločky, míčky, popruhy, válce) pro uvolnění těla a pro správné a pohodlné nastavení pozice. To pohodlné bych opravdu zdůraznila :) Na skupinové lekci často není čas každého jednotlivě rovnat, protože tím pak trpí ostatní, kteří zůstávají v pozici nepřiměřeně dlouho.

Když se pracuje jeden na jednoho nebo v malé skupině, má na to lektor času dostatek.

3. Nebudete řešit, co si o vás myslí ostatní

Nemusíte se před ostatními cítit nepatřičně, že něco nezvládáte nebo něčemu nerozumíte. Budete cvičit doma nebo jinde v soukromí a nikdo vás nebude hodnotit.

Taky vás to nebude nutit jít do maxima, protože vedle vás nebude nikdo, s kým byste se mohli porovnávat. A to je v dnešní době hodně důležité.

4. Výrazně rychlejší pokroky

Miluji, když to studentovi najednou sepne! A taky miluji, když to sepne mně a objevím něco nového!

Při pravidelné praxi se budete zlepšovat rychleji. Lektor si vás pohlídá, abyste se zlepšovali především v tom, co vám NEJDE a ne v tom, co vám jdeSama moc dobře vím, že mám tendenci si lebedit v pozicích, které se mi daří a nenápadně vynechávat ty, které zase tak ráda nemám.

5. Větší prostor pro dotazy

Na skupinových lekcích sice nabízím pokaždé prostor pro dotazy, ale z vlastních zkušeností vím, že se lidé často obávají před ostatními mluvit. V lepším případě vyčkávají, až se sál zcela vyprázdní, nebo se neodhodlají vůbec. Na soukromé lekci toto odpadá a můžete s lektorem komunikovat, kdykoliv budete potřebovat.

6. Cviky a tipy na doma

Setkávám se dost často s tím, že si studenti některé cviky pochvalují, ale nejsou schopni si je zapamatovat, takže je pak doma stejně necvičí. Pokud s někým pracujete individuálně, dostanete od něj i domácí úkoly a doporučení pro vlastní praxi. Na papíře nebo třeba formou videí – jak se dohodnete. Navíc si to můžete společně zopakovat na každé lekci.

Tak co, jak vidíte soukromé lekce teď :)? Pokud vás lákají, koukněte tady.

Učím jógu tak, aby nebolela, ale od bolesti pomáhala. Funkčně a jednoduše :) Více o mně se můžete dočíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů