Tvá nedokonalost je tvá přednost

Už jste na sebe někdy nazírali touto optikou? Většinou se snažíme naše nedokonalosti skrýt, dělat, že nejsou. Tedy v tom lepším případě. V horším případě se jimi trápíme a necháváme se srážet na kolena. Připadáme si méněcenní a znevýhodnění.

Velký podíl na tom mají sociální sítě, kde obvykle prezentujeme tu lepší verzi sebe samých. Často dokonce prezentujeme osobu, kterou bychom pouze chtěli být, ale ve skutečnosti jí nejsme. Taková je zkrátka doba. Nedokonalost není in.

Než jsem se stala lektorkou jógy, také jsem svou nedokonalost brala jako své omezení. Trápila jsem se, že mi mé tělo neumožňuje dosahovat zdaleka takových rozsahů jako ostatním. Myslela jsem si, že jsem vadná.

Připadalo mi hrozně nefér, že zrovna mně narostly kyčle tak špatně, že nikdy neudělám bezbolestný lotosový sed. Chtěla jsem být velkou jogínkou! Představovala jsem si, jaké to asi je sedět v lotosu a meditovat. To musí být úžasná svoboda! To je určitě to pravé osvícení!

Ano, opravdu jsem si myslela, že lotosový sed mi přinese větší svobodu a hlubší vnitřní prožitek Úsměvné, že? Myslela jsem si, že teprve s pokročilými pozicemi přijde ta skutečná jóga. Vždyť je to tak na všech obrázcích!

Jak hluboce jsem se mýlila!

V kurzu pro lektory jógy jsem byla rozhodně jedna z nejméně fyzicky zdatných. O většině pokročilých pozic jsem si mohla nechat jen zdát. Měla jsem pocit, že jsem úplně k ničemu a že ani nemá smysl se stát lektorkou, protože co já bych ty lidi učila, když sama nic neumím?!

Na začátku jsem si vůbec nevěřila. Proč by někdo chodil na mé lekce? Vždyť já nemám co nabídnout!

Až po čase mi došlo, že má nedokonalost je má obrovská přednost! Proč? Hned z několika důvodů:

  • Nevykládám jógové pohádky

Nežiji v klamu jako mnoho jiných lektorů, kteří jsou hypermobilní a kteří prohlašují, že s praxí všechno přijde. Ne, nepřijde. Jsem toho živým důkazem.

Jak krásně píše čtenářka mého eBooku 5 největších chyb v józe a jak se jich vyvarovat:

„Terezčin přístup je moc sympatický, zodpovědný a poctivý, vychází z toho, že každý máme jiné tělo a možnosti…. Zatím jsem se většinou setkala jen s tím, že mohu obdivovat, co lektor umí, ale vypadá to, že co zvládne on, časem zvládne každý, stačí jen pilně cvičit. Chybí upozornění: „Tohle pro tebe není a nikdy nebude, ale to vůbec nevadí, o tom jóga není“.

V tom vidím Terezčin přístup jako nový, velice přínosný a rozumný a v dnešní záplavě DVD lekcí, videí a knížek o józe i důležitý. Abychom si houževnatě nevědomky neubližovali. Skvělý eBook!“

  • Jsem svým studentům blíže

Mám s nimi soucit a rozumím tomu, co fyzicky prožívají. Vidím jejich limity a slabá místa, na která je mohu upozorňovat. Vidím chyby, kterých se dopouštějí, a mohu jim dávat taková doporučení, aby si jógou neublížili. Každý se pak samozřejmě musí rozhodnout sám za sebe, zda se jimi bude řídit.

  • Do jógy vkládám zdravý pohyb

Jen díky tomu, že mi něco nešlo a zranila jsem se, jsem začala zkoumat, jak se to dá dělat jinak a bezpečněji. Kdybych měla tělo pro fyzickou jógu vhodnější, učila bych ji pravděpodobně úplně jinak a dost možná bych tím přivodila svým studentům (nejedno) zranění.

Svou nedokonalost proto vnímám jako obrovský dar.

  • Jsem jemná při asistenci v pozicích

Naštěstí jsem to nikdy nezažila na vlastní kůži, ale pouze o tom slyšela. Bohužel, někteří učitelé jsou dost drsní a jejich dopomoc může být velice nebezpečná. S tím má zkušenost např. jedna má učitelka – v indickém ášramu v Rišikéši po ní v pozici skákalo několik lidí, aby se dostala hlouběji. Měla obrovské štěstí, že si z toho neodnesla trvalé následky. Udělat to mně, asi skončím na vozíčku.

Vím, že někdy se hlouběji jít zkrátka nedá, protože tomu brání stavba těla, proto nikdy netlačím, pouze koriguji a naopak nabízím mírnější varianty.

Znám tu horlivost v zaujímání ásan, sama jsem u sebe tlačila na pilu a vím, kam mě to zavedlo, a tak se spíše snažím své studenty umírňovat. Dnes má opravdu málokdo tělo v optimálním nastavení.

Jóga není o dokonalosti a hloubce provedené pozice, ale o vnitřním prožitku.

Najděte si chvilku a zamyslete se nad svou nedokonalostí

Pokud vás někdy přepadají chmurné myšlenky a vlastní nedokonalost považujete za prohru nebo přítěž, zkuste se na celou situaci podívat jinak. Věřím, že vás k tomu můj článek inspiruje…

Můžete začít tím, že si položíte pár otázek:

  • Co jste se díky své nedokonalosti naučili?
  • Co díky ní víte a znáte lépe než druzí? V čem jste experti?
  • Jak díky ní můžete pomoct sobě nebo druhým?
  • Jaké hodnoty jste díky ní získali?

Vezměte tužku a papír a sepište si to, jako jsem to udělala já. Budu moc ráda, když se se mnou o svá zjištění podělíte!

Nezapomínejte: Často jsme největšími mistry v tom, v čem jsme na první pohled nedokonalí.

Učím jógu tak, aby nebolela, ale od bolesti pomáhala. Funkčně a jednoduše :) Více o mně se můžete dočíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů