Možná si ťukáte na čelo: „Vždyť je to super sestava a cvičím ji každé ráno!“ Možná vás zároveň pořád bolí bedra a za krkem, ale nevidíte v tom (zatím) žádnou souvislost.
Nedávno jsem v Klubu online jogínek ukazovala, jak se dá 5 Tibeťanů zacvičit zdravě. Pojďme si to trochu rozebrat i tady 😊
Dokonce i spíme (většinou) s nohama pokrčenýma. A najednou máme hned po ránu skočit na Tibeťany a začít se zaklánět a snažit se celou tu zkrácenou stranu natáhnout.
Většina z nás má problémy jen s obyčejným napřímením. Pánev je v anteverzi (překlopená dopředu), lordóza (prohnutí) v bedrech zvětšená, flexory kyčle zkrácené, břicho oslabené…
Přesto se ale snažíme tyto pozice poctivě provádět, protože jednou někdo řekl, že je to super zdravé cvičení. To se říká i o józe, ale není to tak.
Ano, často se nám “něco” protahuje, ale bohužel ne to, co by se protahovat mělo. Mnohem efektivnější pozice na zkrácený m. iliopsoas je obyčejný nízký výpad, resp. rytíř.
Suma sumárum - jediná pozice, kde snad nic nehrozí, je 1. Tibeťan. I tady pozor - může se vám při otáčení zamotat hlava a vy sebou šlehnete na zem
5 Tibeťanů se dá cvičit, ale musíte na to jít přes principy zdravého pohybu. A rozhodně se před sestavou pořádně zahřejte rozcvičte. Zvláště po ránu, kdy naše tělo není na takovou nálož připravené.
Pokud nevíte, jak na to, v Klubu online jogínek vám to moc ráda ukážu 😊
Těším se na vás, Tereza Freya